Autor Subiect: ingrijire rasaduri tomate  (Citit de 1722 ori)

ileana_35

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
ingrijire rasaduri tomate
« : Martie 22, 2012, 10:19:47 pm »
am rasaduri de tomate  semanate in tavi alveolare in solarsi au rasarit foarte greu din cauza oscilatiei de temperatura noapte zi,va rog sa imi spuneti care este temperatura maxima care trebuie mentinuta ziua

HAMTIBOR

• Global Moderator
  • Full Member
  • Mesaje postate: 111
    • Vezi Profilul
Re: ingrijire rasaduri tomate
« Răspuns #1 : Martie 23, 2012, 12:29:52 pm »
Temperatura optima de germinare (ziua) este de 25 grade celsius, iar noaptea poate scadea cu 3-4 grade. Sub sau peste aceste temperaturi energia  germinativa scade, ce a ce duce la o germinatie mai grea a semintelor.

florica

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 09, 2013, 05:19:55 am »
Am semanat rosii extratimpurii in pahare si ardei si acum incep sa rasara .Cum sa le indrijesc pt. caanul trecut mi -au murit rosiile?

mushi

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 09, 2013, 08:27:15 pm »
pina la rasarire 22-24 grade,primele 6-7 zile dupa rasarit 10-14grade ziua si 8-10 grade noaptea

fanica58

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 20, 2013, 06:43:29 pm »
pentru o rasarire uniforma a semintelor de tomate se poate recurge (la umectarea sau preincoltirea semintelor) inainte de semanat si asigurarea unui climat de 21-24 grade celsius pana in momentul ce rasar plantele. Pentru primele doua-trei zile se recomanda sa fie acoperite cu hartie. Pentru a evita alungirea plantelor este nevoie sa aiba multa lumina iar noaptea putem scadea temperatura pana la 8-10 grade. Pentru prevenirea caderii plantutelor tratati cu Previcur Energy.